

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 2" X 3" |
| Pressure | High Pressure |
| Brand | SAMPHIRE |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Media | GAS |
| Color | SILVERY WHITE |
| Model Name/Number | SEE-GSB-08 |
| Pressure Holding Capacity | 250 BAR |
| Country of Origin | Made in India |
Body made of seamless tubing provides consistent wall thickness, size and capacity.
Smooth interinal neck transition allows easy cleaning.
Sizes from 10 to 3785 cm³ (1 gal).
Working pressure from 500 psig (34 bar) to 5000 psig (344 bar).
Materials: 304L, 316L and alloy 400.
double-ended Gas Sampling Cylinders bomb with 300cc volumeLPG Miniature Stainless Steel Sample Cylinder:
1. Size From 10-3785 cube centi-meter(1 gal);
2.Working Pressures up to 5000 psig (344 bar);
3.304, 316/316L Stainless Steel
Product Details
Wanan Sample Cylinders
The sample cylinder is used for sampling, carrying and storing Ethane, Ethylene, Propane, Propylene butadiene gas or any other gas and liquid product.
Wanan sample cylinder allows gas samples to be collected at pressure, assuring that the sample constituents that can change state with pressure reduction are not lost during sample collection.
An example of this type of sample would be LPG or other two-phase fluids that could flash off sample constituents if the pressure was reduced.
Capacity: 50 ml, 100 ml, 150 ml, 250 ml, 300 ml, 500ml, 1000 ml, 2000 ml, 2500 ml, 4000 ml, 5000 ml, 10000 ml.
Working pressures up to 3000 psig(20Mpa;206bar)
Operation temperature: -40-50 centidegrees
Material: 304, 316,316L stainless steel
Liquid petroleum gas sample flow chart
The product comply with SH/T0233 and ASTM D1265.

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Gas | NITROGEN,HYDROGEN,AIR,HELIUM,OXYGEN,ARGON,CO2,N2O,ACETYLENE,HCL,AMMONIA,CHLORINE,H2S |
| Brand | SAMPHIRE |
| Regulator Type | High Pressure Regulator |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silvery White |
| Rated Flow | 0.6 |
| Automation Grade | Manual |
| With Tube | No |
| Warranty | 12 MONTHS |
| Pressure | HIGH PRESSURE |
Specification/Additional Details
Double Stage High Pressure Piston Regulator:
Being a customer driven association, we are occupied with offering an unique gathering of Double Stage High Pressure Piston Regulator.Our gifted experts fabricate this controller by utilizing generally tried crude material and advanced engineering. Notwithstanding this, our offered reach is thoroughly tried by our quality controllers against differing parameters to convey a deformity free roaming at customers end. Also, the offered extent is widely increased in value by our customers for emphasizing variegated properties like simple establishment and sturdiness.
Features:
High pressure piston type cylinder regulator brass chromplated body:
High pressure piston type cylinder regulator SS316 body:
High pressure piston type cylinder regulator brass chromplated body:
High pressure piston type cylinder regulator SS316 body:

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Type | Industrial Oxygen Regulator |
| Regulator Type | High Pressure Regulator |
| Outlet pressure range | 16 BAR |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Rated Flow | 0.6 |
| Automation Grade | Manual |
| With Tube | No |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Type | Industrial Oxygen Regulator |
| Material | Stainless Steel |
| Regulator Type | High Pressure Regulator |
| Color | Silvery White |
| Rated Flow | 0.6 |
| Automation Grade | Manual |
| With Tube | No |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Gas | NITROGEN,HYDROGEN,AIR,HELIUM,OXYGEN,ARGON,CO2,N2O,ACETYLENE,HCL,AMMONIA,CHLORINE,H2S |
| Brand | SAMPHIRE |
| Regulator Type | LOW PRESSURE |
| Pressure | 0-21 |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silvery White |
| Brand/Make | SAMPHIRE |
| Stage Type | DOUBLE STAGE |
| Number Of Gauges | 2 |
High pressure piston type cylinder regulator brass chromplated body:
High pressure piston type cylinder regulator SS316 body:
High pressure piston type cylinder regulator brass chromplated body:
High pressure piston type cylinder regulator SS316 body:

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Type | Industrial Oxygen Regulator |
| Regulator Type | High Pressure Regulator |
| Outlet pressure range | 16 BAR |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silvery White |
| Rated Flow | 0.6 |
| Automation Grade | Manual |
| With Tube | No |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Type | Industrial Oxygen Regulator |
| Regulator Type | High Pressure Regulator |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silvery White |
| Rated Flow | 0.6 |
| Automation Grade | Manual |
| With Tube | No |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Gas | HYDROGEN |
| Regulator Type | High Pressure Regulator |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silvery White |
| Automation Grade | Manual |
| I Deal In | New Only |
| With Tube | Yes |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Inlet pressure range | 0 - 240 kg/cm2 |
| Outlet pressure range | 0 - 40, 0 - 70, 0 - 100 kg/cm2 in piston type |
Gas Cylinder Regulator. This regulator consists of inlet & outlet pressure gauges. Inlet pressure gauge shows the total pressure of cylinder and outlet pressure gauge shows regulated pressure. Only optimum quality components are used while manufacturing the offered range, for increased accordance with defined industry standards of quality. The offered regulator is widely appreciated among our clients for its durability, perfect finish and easy usage.
Features:

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Type | Industrial Oxygen Regulator |
| Regulator Type | Low Pressure Regulator |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silvery White |
| Rated Flow | 0.6 |
| Automation Grade | Manual |
| With Tube | No |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Flow Rate | 200 LPM |
| Body Material | MS POWDER COATED |
| Color | WHITE |
| Brand | SAMPHIRE |
| Inlet Pressures | 8 BAR |
| Hydrocarbon Trap | YES |
| Automation Grade | Manual |
| Port Size | 1/4" & 1/8" |
| Temperature Of Media | 80 DEGREE C |
| Size | 1/4" & 1/8" |

Product Details:
| Machine Type | Fully Automatic |