

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type | Horizontal |
| Size(ft) | 2 x 2 x 2 |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Material | MS |
| Brand | SAMPHIRE |
| Usage/Application | Laboratory |
| Color | Gray |
| Voltage | 230 volts AC |
| Is It Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 22 Litre |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Color | silver |
| Usage/Application | Laboratory / Hospital |
| Brand | SAMPHIRE |
| Temperature | 121-125 degree C |
| Power | 230 volts AC |
| Type Of Instruments | AUTOMATIC |
| Material | Stainless Steel |
| Display Type | Digital |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Unit |
| Usage/Application | Biological research |
| Material | Aluminium Alloy |
| Shape | Rectangular |
| Brand | SAMPHIRE |
| Model Name/Number | SEE-BI02 |
| Capacity | 40 LTR |
| Temperature Range | 60 DEGREE C |
| Features | SAFETY |
| Automation Type | Automatic |
| Color | Grey |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Chamber Volume | 100 - 1000 ml |
| Size | 40 x 50 x 50 cm |
| Overall dimensions (WxDxH) | 55X55X70 CM |
| MOC Outer | MS POWDER COATED |
| Color | Gray |
| Brand | SAMPHIRE |
| Usage/Application | Laboratory |
| Number Of Shelves | 2 Shelves |
| Capacity | 10 LTR |
| Material | MS |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Capacity | 50 L |
| Brand | Samphire |
| Power Source | Electrical |
| Usage/Application | Laboratory |
| Temperature | 400 to 600 DegreeC |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 230VAC |
| Warranty | 1 Year |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | Chemical Laboratory |
| Mounting | Floor |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | SAMPHIRE |
| Color | MAT |
| Temperature Deg Celsius | 250 DEGREE C |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | Humidity Chamber |
| Chamber | SS304 |
| Cooling | With Condenser |
| Temperature Range | 5 DEGREE C |
| Phase | SINGLE |
| Voltage | 240 V AC |
| Material | STAINLESS STEEL |
| Color | GRAY |
| Display | DIGITAL |
| Number Of Door | SINGLE |

Product Details:
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Laboratory |
| Brand | SAMPHIRE |
| Material | MS |
| Temperature Range | 70 degree C |
| Automation Type | Automatic |
| Color | Grey |