
Two Stage Cylinder Regulator
Samphire cylinder regulator
- Chlorine Gas Regulator
-HCL Gas Regulator
- SO2 Gas regulator
- H2S Gas Cylinder Regulator
- CO2 Gas Regulator
- NH3 Gas Regulator
- Ammonia Gas Regulator
- High Pressure Line Regulator
- High Pressure Piston type regulator

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Gas | CO2 AND N2O |
| Brand | SAMPHIRE |
| Regulator Type | High Pressure Regulator |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silvery White |
| Rated Flow | 0.6 |
| Automation Grade | Manual |
| With Tube | No |
| Warranty | 12 MONTHS |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Measurement Range | N2 Gas Regulator |
| With Tube | No |
| Gas | N2 |
| Model | N2 Gas Regulator |
| Color | Silvery White |
| Regulator Type | Low Pressure Regulator |
| Display Type | Analog |
| Condition | New |
| Rated flow (m3/hr) | >0.8 |
| Warranty | 1 year |
| Size(in mm) | 2 |
| Grade | SS316 |
| Inlet Pressure (bar) | 210 |
| Stage Type | Two Stage |
| Operating Temperature Limit | 250C |
| Design Pressure | 280 Bar |
| Inlet Pressure | 280 |
| Seat | SS |
| Outlet Connection | 1/4" |
| Outlet Pressure | 16 |
| Outlet Range | 0-16 |
| Pressure | 0-16 bar |
| Brand | SAMPHIRE |
Additional Information:

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Gas | NITROGEN,HYDROGEN,AIR,HELIUM,OXYGEN,ARGON,CO2,N2O,ACETYLENE,HCL,AMMONIA,CHLORINE,H2S |
| Brand | SAMPHIRE |
| Pressure | 40 BAR |
| Regulator Type | High Pressure Regulator |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silvery White |
| Stage Type | DOUBLE |
| Rated Flow | 0.6 |
| Automation Grade | Manual |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| With Tube | No |
| Color | SS |
| Brand | SAMPHIRE |
Samphire manufacturers various kinds of Regulators. Samphire Regulators have been designed to meet the demand of High Purity Corrosion Resistance Product Specially Suited for low level PPM Moisture Two types of Cylinder Regulators available Brass Chrome Plated body with SS diaphragm and SS body with SS diaphragm. Regulator consists of inlet & outlet pressure gauges. Inlet pressure gauge shows the total pressure of cylinder and outlet pressure gauge shows regulated pressure.
Additional Information:

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Gas | NITROGEN,HYDROGEN,AIR,HELIUM,OXYGEN,ARGON,CO2,N2O,ACETYLENE,HCL,AMMONIA,CHLORINE,H2S |
| Brand | SAMPHIRE |
| Regulator Type | High Pressure Regulator |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silvery White |
| With Tube | No |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| With Tube | No |
| Color | SS |
| Brand | SAMPHIRE |
Samphire manufacturers various kinds of Regulators. Samphire Regulators have been designed to meet the demand of High Purity Corrosion Resistance Product Specially Suited for low level PPM Moisture Two types of Cylinder Regulators available Brass Chrome Plated body with SS diaphragm and SS body with SS diaphragm. Regulator consists of inlet & outlet pressure gauges. Inlet pressure gauge shows the total pressure of cylinder and outlet pressure gauge shows regulated pressure.
Additional Information:

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Gas | NITROGEN,HYDROGEN,AIR,HELIUM,OXYGEN,ARGON,CO2,N2O,ACETYLENE,HCL,AMMONIA,CHLORINE,H2S |
| Brand | SAMPHIRE |
| Pressure | 150 BAR |
| Regulator Type | High Pressure Regulator |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silvery White |
| Rated Flow | 0.6 |
| Automation Grade | Manual |
| Warranty | 12 MONTHS |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| With Tube | No |
| Color | SS |
| Brand | SAMPHIRE |
Samphire manufacturers various kinds of Regulators. Samphire Regulators have been designed to meet the demand of High Purity Corrosion Resistance Product Specially Suited for low level PPM Moisture Two types of Cylinder Regulators available Brass Chrome Plated body with SS diaphragm and SS body with SS diaphragm. Regulator consists of inlet & outlet pressure gauges. Inlet pressure gauge shows the total pressure of cylinder and outlet pressure gauge shows regulated pressure.
Additional Information:

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 500 |
| Gas | NITROGEN,HYDROGEN,AIR,HELIUM,OXYGEN,ARGON,CO2,N2O,ACETYLENE,HCL,AMMONIA,CHLORINE,H2S |
| Brand | SAMPHIRE |
| Regulator Type | HIGH PRESSURE |
| Pressure | 150 BAR |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silvery White |
| Automation Grade | MANUAL |
| Stage Type | SINGLE / DOUBLE |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Measurement Range | N2/H2/O2 Gas Regulator |
| With Tube | No |
| Gas | N2/H2/O2 |
| Model | N2/H2/O2 Gas Regulator |
| Color | Silvery White |
| Regulator Type | High Pressure Regulator |
| Display Type | Analog |
| Condition | New |
| Rated flow (m3/hr) | >0.8 |
| Warranty | 1 year |
| Size(in mm) | 2 |
| Grade | SS316 |
| Inlet Pressure (bar) | 210 |
| Stage Type | Two Stage |
| Operating Temperature Limit | 250C |
| Design Pressure | 280 Bar |
| Inlet Pressure | 280 |
| Seat | SS |
| Outlet Connection | 1/4" |
| Outlet Pressure | 16 |
| Outlet Range | 0-16 |
| Pressure | 0-16 bar |
| Brand | SAMPHIRE |
Additional Information:

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 500 |
| Gas | NITROGEN,HYDROGEN,AIR,HELIUM,OXYGEN,ARGON,CO2,N2O,ACETYLENE,HCL,AMMONIA,CHLORINE,H2S |
| Brand | SAMPHIRE |
| Pressure | 150 BAR |
| Regulator Type | High Pressure Regulator |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silvery White |
| Automation Grade | MANUAL |
| Stage Type | SINGLE / DOUBLE |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Measurement Range | N2/H2/O2 Gas Regulator |
| With Tube | No |
| Gas | N2/H2/O2 |
| Model | N2/H2/O2 Gas Regulator |
| Color | Silvery White |
| Regulator Type | High Pressure Regulator |
| Display Type | Analog |
| Condition | New |
| Rated flow (m3/hr) | >0.8 |
| Warranty | 1 year |
| Size(in mm) | 2 |
| Grade | SS316 |
| Inlet Pressure (bar) | 210 |
| Stage Type | Two Stage |
| Operating Temperature Limit | 250C |
| Design Pressure | 280 Bar |
| Inlet Pressure | 280 |
| Seat | SS |
| Outlet Connection | 1/4" |
| Outlet Pressure | 16 |
| Outlet Range | 0-16 |
| Pressure | 0-16 bar |
| Brand | SAMPHIRE |
Additional Information:

Product Details:
| Inlet Pressure | 0-42 kg/sq.cm |
| Flow Capacity | 500 LPM |
| Brand | Samphire |
| With Tube | Yes |
| Gauges | Baumer Make |
| Body Material Grade | SS316L |
| Body Material | BRASS CHROME |
| Outlet Pressure | 0-16 kg/sq.cm |
Athena manufacturers various kinds of Regulators. Athena Regulators have been designed to meet the demand of High Purity Corrosion Resistance Product Specially Suited for low level PPM Moisture Two types of Cylinder Regulators available Brass Chrome Plated body with SS diaphragm and SS body with SS diaphragm. Regulator consists of inlet & outlet pressure gauges. Inlet pressure gauge shows the total pressure of cylinder and outlet pressure gauge shows regulated pressure. High pressure piston type Regulator & Regulators for corrosive gases like Ammonia, Chlorine, etc. are also available.
|
Type |
Single-stage / Double-stage/ Piston/ |
|
Material of construction |
SS 316 / Brass Chromplated |
|
Diaphragm |
SS 316 with Teflon Seat |
|
Pressure Gauges |
SS 316 / Brass |
|
Inlet Pressure |
0-210 kg/cm², 0-280 kg/cm² |
|
Outlet Pressure |
0-2 kg/cm², 0-7 / 0-10 / 0-16 kg/cm²/ as per requirement |
|
Flow (LPH) |
300 (max) |
|
Gas Services |
Air, N2, H2, HE, Acetylene, Argon, N2O, Methane, |
|
|
Ammonia, HCL, Chlorine, SO2, Isobutene & other gases |
|
Outlet Connection |
1/4, 1/8 Swage lock / Hose |
|
Inlet Connection |
As per requirement of Gas |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | SAMPHIRE |
| Country of Origin | Made in India |
Athena manufacturers various kinds of Regulators. Athena Regulators have been designed to meet the demand of High Purity Corrosion Resistance Product Specially Suited for low level PPM Moisture Two types of Cylinder Regulators available Brass Chrome Plated body with SS diaphragm and SS body with SS diaphragm. Regulator consists of inlet & outlet pressure gauges. Inlet pressure gauge shows the total pressure of cylinder and outlet pressure gauge shows regulated pressure. High pressure piston type Regulator & Regulators for corrosive gases like Ammonia, Chlorine, etc. are also available.
Type | Single-stage / Double-stage/ Piston/ |
Material of construction | SS 316 / Brass Chromplated |
Diaphragm | SS 316 with Teflon Seat |
Pressure Gauges | SS 316 / Brass |
Inlet Pressure | 0-210 kg/cm², 0-280 kg/cm² |
Outlet Pressure | 0-2 kg/cm², 0-7 / 0-10 / 0-16 kg/cm²/ as per requirement |
Flow (LPH) | 300 (max) |
Gas Services | Air, N2, H2, HE, Acetylene, Argon, N2O, Methane, |
| Ammonia, HCL, Chlorine, SO2, Isobutene & other gases |
Outlet Connection | 1/4, 1/8 OD NPT / Hose |
Inlet Connection | As per requirement of Gas |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Cubic Meter |
| Usage/Application | Pharmaceutical Manufacture |
| Purity | >99.999% |
| Chemical Formula | CO |
| Working Pressure | 16 BAR |
| Country of Origin | Made in India |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Country of Origin | Made in India |